8. kép
A Jagdpanthert többféle színben is alkalmazták a háború során. Én az itt feltüntetett festést választottam. Ezek a festési sablonok az interneten egyszerűen hozzáférhetőek. Bár ezen a képen – ha jobban megnézzük – több hibát is felfedezhetünk, pl. a blende festésénél, kiindulási alapnak ez is használható. Természetesen ettől bármikor eltérhetünk, sőt saját festési mintákat is ki lehet találni, az a lényeg, hogy legyen realisztikus és korhű.
9. -10.kép
Vigyük fel a zöld színt a „minta” alapján a felületre. Amennyiben a szórópisztoly „köpköd”, úgy előfordulhat, hogy kicsi pöttyöket hagy majd a sárga felületen. Ilyen esetben a pöttyöket tiszta hígítós ecsettel még a száradás előtt mossuk le. Amennyiben nem szeretnénk éles kontúrokat az álcázó festésen, a felfújt sávok szélét is „mossuk” át ezzel a technikával. Amikor a festék megszáradt, ugyanezt a folyamatot ismételjük meg a barna színnel is. A két szín találkozásánál ilyenkor finoman mossuk össze az álcázó színeket.
11.-13(a,b) kép
A már korábban alkalmazott technikával (3. kép) helyezzünk el sárga pöttyöket a kívánt felületen tetszőlegesen, majd ezeket a pöttyöket a festék hígítójával kezdjük függőleges irányba elmosni. (FILTEREZÉS) Ez a technika a felfestett álcázó színeket használttá, fakóvá teszi. Így imitálható a nap által kiszívott festékek fakulása.
Megjegyzés: A 13/b képen a jobb láthatóság kedvéért egy kicsit eltúloztam a festést. Nincs ennyire jelentős változás, de összességében ez a technika megbontja a festés „tisztaságát”, egységességét.
Egyéb lehetőségek: Egységes fakítás eléréséhez szokás az alap sárga szín jól felhígított változatával „telibe fújni” a makettet. Ilyenkor is eltűnnek a szórópisztoly „felesleges pöttyei”, de ebben az esetben egységes lesz a fakulás. (Könnyen elrontható vele az alapfestés!)
14/a és 14/b képek
A festékek megszáradása után – olajos festéknél a teljes száradási idő akár 24 óra, míg akril festékeknél 3-5 óra is lehet – keverjünk ki egy híg fekete-sötétbarna elegyet, és ezzel a híg festékkel emeljük ki az árnyékosabb részeket. (BEFOLYATÁS ). Ezek a részek pl. a periszkópnyílás alja, a lövegcső alatti befogó blende bizonyos részei, a kibúvó nyílások, a szegecsek körüli és a hegesztési varratoknál látható részek, a szerszámtartó csattok, a pántok illeszkedései és lámpatest. Ezzel a technikával imitálni tudjuk a tárgyak árnyékait, illetve az ezeken a helyeken megtapadt koszt.
Tanács:
Ha csak sima feketét használunk a befolyatáshoz, teljesen más színt fogunk elérni, mint amit a realisztikus festés megkívánna. Az így használt sötét szín túlságosan kihangsúlyozná ezeket a részeket. Arra viszont nagyon ügyeljünk, hogy a keverék nem lehet világosabb az általunk használt barna színnél!

15. kép
Periszkóp festésénél sötétkék festéket használtam. Ehhez a színhez fekete festéket kevertem, majd ezzel kentem át az „üvegfelület” alját, így szép átmenetet képeztem.
Ezzel a résszel befejeztük a jármű alapfestését. Innen kezdődik a makett igazi „öregítése”, azaz a rozsdamegfolyások, a karcolások, a koszolások, a kopások elkészítése, a kezdők azonban már az eddig leírt pár egyszerű technikával is minőségi változást érhetnek el.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése