2013. szeptember 18., szerda

Ardenneki túrablog 2.rész (Tanácsok)

Tanácsok

Végre teljesült egy régi vágyam, ott álltam Luxemburgban, az ardenneki áttörés helyszínén. Ekkor ötlött fel bennem a nagy kérdés, hogy mégis hová menjek, hol találok én olyan múzeumot, ahol padlóig leesett államat órákon át vonszolhatnám a katonai eszközök között.

Azért, hogy érdeklődő honfitársaim ne járjanak így, felteszek ide egy térképet azokról a helységekről, ahol második világháborús múzeumok, szobrok, temetők, egyéb statikus kiállítások tekinthetők meg.


Jelmagyarázat:

Zászlók: Általában nyilvános parkokban, szállodák előtt, főtereken elhelyezett szobrok, emléktáblák.
M betűk: Belső tárlattal rendelkező múzeumok.
Hadieszköz sziluettek: Statikus külső kiállítás, harckocsik, ágyúk. A kék színű ikon szövetséges haderő járműveire utal, míg a piros sziluett a német haditechnikát hivatott megjeleníteni.
Temető sziluett: Katonai temetők.
"B": Bunkerrendszer

Érdemes először azokat a helyszíneket meglátogatni amelyeken mindhárom jelzés megtalálható, így nem érhet bennünket csalódás, ha 30-50 perces utazás után csupán egy kivénhedt, rozsdás harckocsit, vagy netán egy mohával benőtt emléktáblát találunk - bár ez ritka, hiszen egy másik országról beszélünk. :-)

Az eredeti kép nagy felbontásban fent lesz a Picasa albumban!



Hogyan közelítsük meg a múzeumokat költséghatékonyan?

Mivel Luxemburg nem tartozik a végtelen pusztákkal büszkélkedő országok közé, az egymástól viszonylag kis távolságra elhelyezkedő múzeumok, látnivalók közül akár többet is be lehet tervezni egy-egy napi programba anélkül, hogy órákat utaznánk súlyos milliókért. Mégis milyen összegekről és távolságokról beszélünk? Az ország normál tempóban, kocsival körülbelül 1,5-2 óra alatt bejárható. Természetesen ha valaki Forma 1-es világbajnoknak született, és nem fél attól, hogy egy borsos bírsággal jutalmazzák majd a teljesítményét fantasztikus képességeinek elismeréseképpen, az hamarabb is átsuhanhat az országon, mint amilyen gyorsan mi kimondanánk azt a szót, hogy Panzerkampfwagen vagy Sonderkraftfahrzeug.




Ha nem akarunk autóval közlekedni, nyugodtan választhatjuk a tömegközlekedést. Pontos és tiszta járművek látják el ezt a feladatot, legyen az városi, távolsági buszjárat vagy akár vonat. Költséghatékony módszer, ha vásárolunk magunknak egy napijegyet (Tageskarte), ez a kis jegy ugyanis egész napra szól, és nem csak Luxemburg fővárosában érvényes, hanem az ország egész területén használható buszon és vonaton egyaránt. Az ára mindössze 4 euro(!). Ezért az összegért annyit utazunk, amennyit nem szégyellünk. Nagy segítség, hogy a vonatállomásokon és a buszmegállókban ki van írva, mikor jön a következő járat, és láss csodát, tényleg akkor érkezik. Ez a tény nagyban megkönnyíti a napi útvonalterv elkészítését.



Az egyetlen dolog amire ügyelnünk kell, az a múzeumok nyitva tartása. A hétfő szünnap, de van olyan múzeum, amely napközben csupán 2-3 órára nyit ki, illetve csak délután áll a látogatók rendelkezésére. Igyekszem a múzeumok bemutatásánál mindenképpen feltüntetni az adott intézmény elérhetőségét, weboldalát. A múzeumi belépők átlag 2-5 euró között mozognak, ami szerintem a bemutatott hadianyagok ismeretében viszonylag olcsónak mondható, nem beszélve arról, hogy az általam látogatott múzeumokban mindenhol lehetett fényképezni.(Ingyen!)

Napijegy


 A következő részben : Clervaux, katonai múzeum 1.rész







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése